VÝMĚNA VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ


Ohrid, MakedonieSpolečnost HDT impex s.r.o. společně s ICS Systémy s.r.o. realizovala projekt komplexní výměny veřejného osvětlení v Ohridu. Historické město Ohrid leží v jihozápadní části Republiky Makedonie u severovýchodního břehu stejnojmenného jezera. Jedná se o významné turistické centrum Makedonie, které je od roku 1980 zapsáno mezi světové dědictví UNESCO.

Zakázka kompletní výměny veřejného osvětlení za nová a úsporná LED svítidla byla unikátní nejenom svým rozsahem, ale také způsobem financování. Výměna veřejného osvětlení v hodnotě 3,5 milionu EUR byla financována formou PPP projektu (spolupráce veřejného a soukromého sektoru). Město Ohrid ušetří 80% původních nákladů na spotřebu energie veřejného osvětlení.

Použité LED osvětlení bylo vyrobeno v EU. Výhradním dodavatelem technologie byla naše společnost HDT impex, která několik měsíců vyvíjela speciální LED svítidla s unikátní optikou. Technici vyměnili více než 8.000 světelných bodů za moderní LED svítidla. Jednalo se o klasická silniční a pouliční světla a speciální LED světelné zdroje pro unikátní lucerny v historické části města, které mají design typické místní architektury (tzv. "ohridského domu"). Řešili jsme také požadavky na použití odlišných teplot barev veřejného osvětlení v různých částech města.

26. dubna 2016 proběhlo v hotelu Millenium Palace v Ohridu slavnostní předání celého projektu. Akce se osobně zúčastnil starosta opštiny Ohrid Nikola Bakračeski, velvyslanec ČR Miroslav Rameš, pozvaní starostové dalších makedonských měst, řada místních významných podnikatelů a zástupci obou karlovarských společností, které zakázku realizovaly.

Vybrané tiskové výstupy:
Tisková zpráva Ministerstva zahraničí ČR
Ekonomický deník
Karlovy Vary Dnes
Press 24 Makedonie
Kurir Makedonie
Ohrid News
Ohrid 24

Zpravodajství makedonské televize:
Rozhovor se zástupci HDT a ICS

Další informace na našich webech:
iLED.cz - projektová stránka HDT
ICS SISTEMI - naše zastoupení v Makedonii